Soğuk Algınlığı İçin Tedaviler

Soğuk Algınlığı İçin Tedaviler

  1. Sarımsaklı su ile gargara: 6 adet sarımsağı ezerek sıcak su ile karıştırın ve üç gün boyunca, günde 2 kez hazırladığınız bu karışım ile gargara yapın. Sarımsağın antimikrobiyal özelliği mikroplar ile mücadeleyi artırırken ılık-sıcak su da bağazda rahatlama sağlamaktadır.
  2. Ateş düşürücü ıhlamur: Grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarında ateş yüksekliği sık görülmektedir. Ateş yüksekliği için ıhlamur  çayı doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Ihlamur çayı, beyindeki hipotalamusu uyararak vücut ısısının kontrolünü sağlarken, aynı zamanda kan damarlarını genişleterek terlemeyi uyarır ve ateş düşürücü etki sağlar. Ihlamur çayını, günde 3-4 kez içmeniz önerilmektedir. Yüksek ateş özellikle çocuklar için ciddi sağlık sorunları doğurabileceği için ateşin 39°C üzerine çıkmamasına dikkat edin ve ateş düşürücüler ve soğuk uygulamaya rağmen düşmeyen ateş durumunda hastaneye başvurun.
  3. Öksürük için Çikolata: Soğuk algınlığı, grip, nezle, solunum yolu hastalıklarının bir belirtisi olan öksürük için bitter çikolata yiyebilirsiniz. Çikolatada bulunan “teobramin” isimli madde öksürük de faydalı olmaktadır. Ayrıca öksürük için, “bal” da etkili bir tedavi yöntemidir. Yatmadan önce bir iki çay kaşığı bal öksürüğünüzü bastırabilir.

Eğer sizin de soğuk algınlığı, grip ve diğer sağlık sorunları için doğal önerileriniz var ise lütfen yorumlarınızı ve reçetelerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.